Babské rady
Čarovná síla meduKdo by neznal med? Sladká lžička dodá spoustu energie, vitamínů, výživných látek, dodá dobrou náladu. Jeho léčivé účinky jsou známé po staletí. Používá se na dýchací obtíže k odstraňování hlenů. Má antiseptické účinky a pomáhá hojit rány. Pomáhá i na praskliny rtů, na opar a drobné ranky. Prý je účinným afrodisiakem i elixírem mládí.
Na bolesti v krku pomůže nápoj ze dvou lžic medu a šťávy z půlky citronu ve sklenici horké vody. Těm, kdo mají chřipku či problémy s hlasivkami, se pak doporučuje přidat ještě trochu alkoholu a pořádně vypotit. Tento lektvar umí doslova kouzla a je mnohem účinnější než moderní medikamenty. Jediní, kdo ho nemohou využít, jsou alergici na med.
Med se využívá také k relaxačním technikám, medová masáž krásně uleví a prokrví, údajně má hluboké čistící účinky a svede ji i šikovný laik. Masíruje se lžící teplého medu, který se rozetře do pokožky zad a pak se přikládají dlaně zespoda nahoru a zpátky, po celé ploše. Asi po čtvrthodině prý emulze zbělá a přijde čas ji otřít, tělo zabalit a ještě chvíli nechat vstřebat pozitivní látky.
Med se využívá v kosmetice, je součástí koupelí, krémů, sprchových gelů, šampónů i pleťových masek, přičemž není složité si výživnou masku proti vráskám vyrobit z medu ani doma, kdy se smíchá lžička medu s pár kapkami dobrého oleje a může se nanášet a nechat vstřebat. Přebytečné se pak omyje žínkou a vodou.
A koho by prospěšnost medu zatím nepřesvědčila, může vyzkoušet recept podle Scota Cunninghama na Čarodějnický med lásky. Připraví se z 1 šálku pravého světlého medu, 2 zlomených tyčinek skořice, 1 lžičky celého hřebíčku, 1 deseticentimetrového kousku zázvorového cukru, 2,5 cm kousek sušené citrónové kůry, 2,5 cm kousek vanilkového lusku a špetky mletého kardamonu.
Byliny a med se při míchání posílí magickým záměrem, když se předtím byliny smíchají v nádobě s těsným uzávěrem a pak s medem a protřepávají. Med se nechá tři týdny uležet na tmavém místě a pak se přidává do jídla a teplých nápojů. Prý podporuje příjemné pocity a lásku.
Bodejď by ne, tenhle med si totiž musí každý zamilovat už při čtení!
Co pít když ...Na všelijaké neduhy dnes máme pilulky, ale mnoho věcí se dá ovlivnit přírodní cestou. K využití jsou všelijaké babské rady. V zimě nás povětšinou trápí nachlazení a na to zabírá mateřídouška, cibule a jitrocel. Ale co v létě? Trápí nás vůbec v létě, kromě alergií, nějaké neduhy? Pokud pominu hlásící se stáří a opotřebení organismu, i v létě můžeme mít choroby a přitom o nich ani nevědět.
Při změnách počasí se dá nastydnout lehce, své by o tom mohla povídat třeba moje kamarádka, kterou pořád bolí v oblasti ledvin a močového měchýře. Proto je tolik důležité pořád hodně pít. K pročištění ledvin se hodí třeba čaj ze zlatobýlu obecného. Závar se pije dvakrát až třikrát denně a prý snižuje vylučování bílkovin. Mužům se hodí při potížích s prostatou, všem pak při sníženém vylučování vody z organismu a při revmatismu. Ledviny a srdce jsou na jedné energetické dráze, proto je pročištění ledvin prospěšné i těm, kdo trpí na oběhové potíže.
Vlaštovičník větší je bylina, o které platí, že je jedovatá, ale přesto hodně prospěšná. Někteří vyzkoušeli blahodárné účinky oranžového mléka při léčbě bradavic, kdy se bradavice potírá čerstvě utrženou rostlinou, ale přímá konzumace se důsledně nedoporučuje. Z rostliny se však vyrábí extrakty a tinktury, jejichž účinky velmi doporučoval léčitel ing. Janča. Podle jeho rad má tinktura mnoho pozitivních účinků na žlučník, játra, při alergiích, proti překyselení. Mám to dlouhodobě vyzkoušené a zatím otrávená nejsem, aspoň se tak necítím. Sama využívám homeopatikum Chelidonium majus nebo pár kapek tinktury do vody. Když je tzv. těžko, třeba po jídle, brzy se uleví.
Kdo by se bál ochutnat tinkturu nebo z nějakého důvodu nemohl, třeba pro obsah lihu, ale přesto by potřeboval řešit vzniklé trávicí potíže, může vyzkoušet jablečník obecný. Zabírá při problémech se žlučníkem, může se podat při chorobách průdušek a zahlenění. Příznivě působí i při nechutenství, na nervovou soustavu a prý upravuje i nepravidelný tep. Taková obyčejná bylinka rostoucí na každé louce a kolik toho zvládne, co?
Právě v létě je čas nasbírat si pár květů a lístků na zimu a pak zkoušet léčivé účinky.
Z odkazu pátera FerdyAlternativní medicínu buď připouštíte nebo vás nezajímá, ale mnoho z ní s úspěchem využívaly celé generace. Například bylinky ...
Přečetla jsem hodně publikací o alternativní medicíně a snad nevím o nikom, kdo by léčivé bylinky zavrhoval. Někdo doporučuje čaje, jiný nabízí jiné formy bylinek, v zásadě se ani moc neliší jejich používání. Další metody pak popisuje každý trochu jinak, zřejmě podle zkušeností.
Pro mě je trochu zvláštní pohled pátera Františka Ferdy, jehož metody mi velmi připomínají to, co vyprávěla babička. Rady jsou velmi jednoduché a obsahují informace, které jsem se jinde nedočetla. Dostaly se ke mně už hodně dávno, možná to bude pětadvacet let. Potajmu, rozmnožené na xeroxu a střežené jako oko v hlavě.
O tom, že jsou v organismu plísně a že je přijímáme s potravou, jsem nevěděla nic. Právě páter Ferda ve mně vzbudil touhu přijít všemu na kloub a zajímat se o různé formy samoléčení. Říkávali jsme tomu jen „babské rady“.
Páter Ferda používal právě „babské rady“ a využíval mocnou sílu přírody. Recepty lze načerpat v knize, která o něm kdysi vyšla, v ní se pojednává i o jeho životě. Většina receptů je jednoduchých. Například hodně sázel na dubovou kůru. Podle jeho receptu prý stačí popíjet odvar z mladých větviček jen týden a tělo se očistí od většiny škodlivin.
Často jí zmiňoval i v jiných receptech, a proto usuzuji, že na očistu těla velmi dbal a považoval za základ každého léčení. Zmiňoval i syrovou cibuli a česnek, i potřebu mít tělo v rovnováze a bránit se zbytečným nákazám, například požíváním špatné stravy. Podle něj by měl prý každý začínat svůj den pozřením teplého nápoje, rozhodně ne studenou vodou. Varoval před plísněmi a uváděl mnoho zdrojů, které mohly být jejich původem. Plísně se vyskytují všude. Požíváme je i s léky a jejich záludnost je v tom, že prý na ně téměř nic nezabírá. Tedy, prý až na očistu dubovou kůrou.
Nechci vás k ničemu přesvědčovat, ani nemám všechny metody ověřené. Popravdě, připadají mi i trochu zastaralé, na řadu neduhů lze s úspěchem vyzkoušet efektivnější a modernější metody. Jenomže jsou chvíle, kdy nezabírá nic a pak si jdu pokaždé pokorně uvařit nějaký ten osvědčený čaj.
Čím napravit potíže s ledvinamiKaždý by se měl snažit napravit svoje potíže hlavně přirozenou cestou. Vhodné je upravit složení stravy a využít vhodné nápoje.
Na potíže s ledvinami a močovými cestami je vhodné do stravy zařadit:
okurku – pomáhá ředit kyseliny a odvodňuje, mrkev zabraňuje vzniku ledvinových kamenů, cibule působí všestranně, řeřicha setá má protizánětlivé účinky, jablka, melouny, banány a pomeranče, brusinky, pistácie, šťávu z červeného rybízu, draslík, hořčík, vápník.
Skořice působí jako přírodní antiseptikum, nápoj z teplého mléka a lžíce medu má protizánětlivé a uklidňující účinky, šípkový, lipový nebo kopřivový čaj.
Jablečná šťáva působí příznivě, citrónová šťáva antisepticky, je výborná pro léčeí infekcí, pitná kůra s vodou by měla pomoci při vyplavení písku a kamenů. K vyčištění ledvin ruští lékaři doporučují nápoj z lněného semene, lžička se zalije vodou a přivede k varu. Poté odstaví a nechá 2 hodiny louhovat, zředí vodou, přidá se citrónová šťáva a pije se půl sklenice několikrát denně. Čínská medicína kromě jiného doporučuje konzumovat fazole adzuki. Lze je přidávat do jídla, působí močopudně a nebo připravovat čaj z hrnku fazolí, 4 hrnků vody a 5 cm mořské řasy kombu. Vaří se asi hodinu a během vaření se občas dolije voda. Poté se zcedí a vypije.
Výborné účinky prý má čaj z březových listů, hlavně při dlouhodobém použití, jitrocel, hluchavka bílá, květ černého bezu a další bylinky.
Čím napravit potíže s křečovými žilamiKaždý by se měl snažit napravit svoje potíže hlavně přirozenou cestou. Vhodné je upravit složení stravy a využít vhodné nápoje.
Na potíže s křečovými žilami prý zabírá: pití roztáté vody zlepšuje krevní oběh a ulehčuje léčení. Pít nalačno a během dne. Šťávy z citrusů kombinovat vzájemě, mohou se zředit vodou, popřípadě přisladit medem.
Pohanka je bohatým zdrojem rudinu při cévní nedostatečnosti a křečových žilách. Dá se konzumovat ve stravě nebo její vývar jako čaj.
Hluchavka bílá, šípky, kopřiva. Hodně vlákniny, neloupané rýže, zeleninu a vitamin E.
Česnekový elixírTohle není lék proti upírům, ale prý pomáhá na vysoký tlak, upravuje střevní flóru, má protizánětlivé účinky a zabraňuje kornatění tepen.
Všechny suroviny se umelou na masovém strojku:
4 oloupané citróny, 1 větší oloupaná cibule, 15 - 20 stroužků česneku, 150 g křenu, 1 l vody a 500 g pískového cukru.
Umleté suroviny se dají do třílitrové lahve, zalijí převařenou vodou, přidá se cukr a nechá dva týdny stát. Občas se to promíchá, potom přecedí a vylisuje. Uchovává se v důkladně uzavřených lahvích, užívá se dvakrát denně jako likéru. Po spotřebování se musí dodržet nejméně 6 týdenní pauza.
Těm, co mají slabší trávení lze doporučit česnekové tablety.
Kromě čpavosti a dráždivosti se o česneku všeobecně mluví jenom pozitivně, takže stojí za vyzkoušení.
Léčivé čajeAndělika lékařská – 2 lžičky sušeného kořene se spaří vodou, 5 minut povaří a zabere při zažívacích potížích a nadýmání.
Anýz – rovná lžíce semen se povaří 10 minut ve vodě, pomáhá při nemocích dýchacího ústrojí, chrapotu, astmatu, zažívacích potížích a na tvorbu mateřského mléka.
Bazalka – lžičku usušené byliny zalít horkou vodou, nechat 15 minut a zcedit. Pomáhá při horečce, dýchacích potížích, na ledviny, na zažívání, při nadýmání a na tvorbu mateřského mléka.
Borůvky – sušené listy povařit 10 minut ve vodě, pomáhají při cukrovce, průjmu a střevní kolice.
Bříza – 4 lžičky spařit vařící vodou, nechat louhovat a zcezené pít při potížích s močovými cestami, na pročištění krve.
Divizna – 2 lžičky spařit ve vodě a po 10 minutách pomůže proti kašli, rýmě, při zánětech průdušek, jako potopudný prostředek.
Fenyklový čaj ze dvou lžiček se nechá přejít varem a pak pít na menstruační potíže, na potíže s trávením, zlepšuje činnost střev, ulevuje při nadýmání (dětem zředit vodou), působí proti astmatu a uklidňuje. Vhodný pro kojící ženy, protože pomáhá tvorbě mléka a zároveň jako prevence proti kolikám a větrům.
Heřmánek pravý – sušené květy se zalijí vařící vodou, nechají vylouhovat a pak pomáhají při nemocích srdce, na zklidnění, při nevolnosti, nadýmání, hemeroidech, ledvinových kamenech, posiluje nervovou soustavu, působí proti křečím, podporuje hojící procesy, vhodný i do koupelí. Heřmánek by neměl chybět v žádné lékárně.
Jitrocel kopinatý – vrchovatá lžička sušených listů se přelije vařící vodou a nechá louhovat. Pomáhá nejen při chorobách dýchacích, ale i při zvětšené prostatě, proti průjmům, zánětu ledvin a močového měchýře. Zevně pak na drobná poranění a po bodnutí hmyzem.
Tajná rande s ing. JančouZnáme se už dvacet let a poprvé jsme se potkali na pultě jednoho knihkupectví. Vyzkoušela jsem si přečíst knihu „Alternativní medicína“ a pak už mi ing. Janča učaroval. Od té doby jsem si o alternativním léčení zakoupila všechny jeho publikace a vyzkoušela všechny doporučené metody. Rady pana léčitele mi pomohly v dobách nejtěžších, kdy jsem se vlastní vinou rozhodila a tělo potřebovalo zase narovnat.
Babské rady poslouchám, protože babičky měly zlaté ruce a uměly pomoci s lecjakým neduhem. Pak jsem dostala pár informací a pochopila, že stejně cenné jsou i rady „dědů“. A tak čerpám dál, ale při porovnání různých metod jsou pro mne Jančovy metody nejjednodušší, nejpochopitelnější. nejdůvěryhodnější, stejně jako nejsnáze dosažitelné, ať se jedná o reflexní masáže, dietní doporučení, či informace o všem, co nám chybí ve stejnojmenné publikaci (Co nám chybí). Tato kniha obsahuje informace, podle nichž lze rozpoznat podle tělesných příznaků, jaký prvek může tělu chybět i jak si ho stravou doplnit. Jsem přesvědčená, že stravou se zdraví dá z větší části ovlivnit i bez nákladných terapií. Pro pacienta je přece důležité uvědomění a ne bezbřehá důvěra, že někdo způsobí zázračné uzdravení. Bez vlastního přičinění nemáme zpravidla nic, leda bychom měli velké štěstí. A kdo nevěří, může vyzkoušet aspoň metody, na které si troufne.
Dobrá je třeba právě reflexní masáž, kde se pracuje s akupunkturními body a ty se při potížích stimulují tlakem. Když se zablokuje páteř za krkem, tlačím na pravé ruce asi v polovině mezi palcem a ukazovákem. Po chvíli je cítit odblokování. Pomáhá i uvolnění palce na noze, s kterým se zakrouží, protože bývá zablokovaný. Bodem proti bolesti je místo nad prsteníkem na levé ruce. Nemůže se splést, obvykle se tam nosí prstýnek a možná je to takový přirozený stimul. A k celkové rovnováze přispívá občas masírovat plosky nohou. Může to být chůzí naboso, na písku, oblázcích, v trávě nebo na speciální podložce. Tělo je vlastně celé pokryto body a podle jejich citlivosti se může poznat vnitřní stav organismu. Když se někde ozývá, není dobré to přehlížet.
Každý, kdo se zajímá o alternativní metody jistě tohle všechno zná. A možná se s ing. Jančou také občas potkává.